top of page

RASTLINNÉ MESTO

 

Po utópiách významných funkcionalistických architektov a všetkých ich kópiách sme sa ocitli pred otázkou – kam sa budú

uberať mestá budúcnosti a architektúra, aby poskytli svojim obyvateľom to, čo funkcionalizmus (s krédom bývať, pracovať 

a oddychovať) nedosiahol? 

 

Súčasná a budúca architektúra sa snaží uberať smerom k ekologickej udržateľnosti a k formám vychádzajúcim z prírody. Využívať by mala nielen ekologické technológie, ale aj tvary a materiály, ktoré nám ponúka príroda. Vychádza to z presvedčenia architektov, že priestor má ponúknuť ľuďom nové podnety vnímania štruktúr v prostredí mesta, aby sa tak pri-
rodzene navrátili k prírode.

>

AKO ARCHITEKTÚRA

A PROSTREDIE OVPLYVŇUJÚ NAŠE ZDRAVIE

 

Nudná či ošarpaná architektúra miest a obcí sa nám nielenže nepáči, ale spôsobuje aj negatívne vplyvy na naše duševné zdravie, ktoré má blízko aj k tomu fyzickému, na ktoré zas priamo vplýva nedostatok zelene a znečistené ovzdušie. Pri prechádzke panelákovou výstavbou alebo fádnou ulicou či novou štvrťou administratívnych budov sa človek môže cítiť nepríjemne, stráca energiu a pozornosť a dokonca je v strese. Musí čeliť aj hlučnej, stresujúcej a smradľavej doprave. V meste akoby človek strácal všetku harmóniu, ktorú nám príroda oddávna dávala a pojem životné prostredie akoby sa ani nevzťahovalo na človeka.

>

ČLOVEK A PRIESTOR

VODA A VIETOR

 

PRIESTOR V KTOROM ŽIJEME, POHYBUJEME SA A PRACUJEME VPLÝVA NIELEN NA NAŠE TELO, ALE AJ NA NÁŠ ŽIVOT V CELOM JEHO ROZSAHU A VO VŠETKÝCH JEHO ASPEKTOCH. NAŠE VNÚTORNÉ PROBLÉMY, BLOKY, SPÔSOBY REAGOVANIA A SPRÁVANIA, NÁVYKY A NÁŠ POHĽAD NA KAŽDODENNÉ SITUÁCIE SA PREMIETAJÚ DO PRIESTORU OKOLO NÁS. POMOCOU UMENIA FENG ŠUEJ DOKÁŽEME TIETO PROBLÉMY VĎAKA „ČÍTANIU“ PRIESTORU NIELEN URČIŤ, ALE AJ HARMONIZOVAŤ A JEMNÝM PRIRODZENÝM ZÁSAHOM ZÁROVEŇ POMÔCŤ PRI RIEŠENÍ PROBLÉMOV A PREKÁŽOK NA NAŠEJ CESTE ŽIVOTOM.

 

 

>

bottom of page